Jedľa (jedľa biela) je rozšírená drevina, pôvodne sa vyskytovala v bukovo-jedľových lesoch, rastie do výšky 50m ale priemer kmeňa môže byť až 2m. Je často ťažená spolu zo smrekom a aj spracovávaná na rovnaké účely.
Výhody: cenová dostupnosť, rovnosť kmeňa a vysoká odolnosť voči trvalému pôsobeniu vody, v minulosti sa často používala na vodné stavby /priehrady, vodné kolesá/ a tiež na výrobu šindľa a sudov. Dnes sa používa na výrobu krovov spolu so smrekom.
Nevýhody: rýchly prírastok hmoty a tým redšie letokruhy.
Vhodná pre stavby, kde je potrebný dlhodobý kontakt s vodou, bez cyklov voda - sucho - voda.
Červený smrek (smrekovec, smrekovec opadavý), v Českom jazyku Modrín. Je to menej rozšírená drevina, dorastajúca do výšky 50m a priemeru 1m. Jeho drevo je ťažké, husté a vysoko živičnaté. Drevo je veľmi pekné a nadobúda odtiene od zelenej farby, cez žltooranžovú až po sýto červeno bordovú farbu a krásne vonia. Je to naša najkvalitnejšia ihličnatá drevina s oveľa lepšími vlastnosťami ako borovica /sosna, čierna/.
Výhody: extrémna odolnosť voči pôsobeniu vody, veľmi dlhá životnosť aj v exteriéry a po polymerizácii živíc v ňom obsiahnutých /2-5 rokov/ získava extrémnu tvrdosť rovnajúcu sa zhruba 80% tvrdosti dubu. Používa sa na výrobu šindľa, podláh, obkladov, v minulosti sa používal na krovy veľkých cirkevných a dôležitých svetských stavieb, kde pretrval často v neuveriteľnom stave po stovky rokov dodnes.
Nevýhody: vyššia cena, nerovný kmeň a dlhodobo môže uvoľňovať živicu aj po 7 rokov od montáže reziva.
Vhodný pre stavby, kde je potrebný dlhodobý kontakt s vodou, aj s cyklami voda - sucho - voda. Je jednou z najkvalitnejších drevín vhodný aj pre nekryté pergoly a záhradný nábytok.